Kraj Oman

Stolica: Maskat
Powierzchnia: 309 500 km²
Ludność: 3,3 mln
Waluta: 1 rial omański = 1000 baisa
Napięcie: 220V
Język: arabski
Wiza: wiza jest wymagana

Dhofar

Góry Hajar

Maskat

Musandam

„Norwegia Arabii” z ciekawą twierdzą, omańskimi fiordami i rejsem drewnianym statkiem.

Informacje ogólne

Najbardziej na północ wysunięta część Omanu jest krainą jedyną w swoim rodzaju za sprawą unikalnego krajobrazu i kilku ciekawych zabytków. Góry w tej części kraju wyłaniają się niemalże z samego morza i osiągają wysokość dwóch tysięcy metrów. Wspaniałe fiordy tworzą niesamowity temat dla fotografów, a piaszczyste zatoczki idealnie nadają się do nurkowania. Dzięki Półwyspowi Musandam Oman odsłania przed turystami jeszcze więcej atrakcji przyrodniczych, które można podziwiać chociażby z pokładu tradycyjnego wycieczkowego statku. Na lądzie natomiast zachwalać można nie tylko wysokie góry, ale także rybackie wioski, urokliwe miasteczka i rozległe doliny utworzone przez wyschnięte rzeki. Do tego dochodzi unikalna kultura mieszkańców i cudowna pogoda.

Musandam otoczony wodami Zatoki Perskiej i Zatoki Omańskiej zajmuje strategiczną pozycję związaną z transportem ropy naftowej. Od reszty kraju region oddzielony jet terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich i zdominowany jest przez majestatyczne góry Hadżar osiągające wysokość 2 tys. m n.p.m. Linia brzegowa Musandam jest bardzo zróżnicowana ze względu na wysokie klify oraz kilka piaszczystych zatok, w których można skorzystać z orzeźwiających kąpieli połączonych ze snorkelingiem.

Półwysep Musandam ze względu na położenie od wielu stuleci był świadkiem intensywnej działalności handlowej i przepływu towarów do Mezopotamii. Pierwszymi zamorskimi zdobywcami tej części Omanu byli w XVI wieku Portugalczycy, którzy zbudowali fort w Chasabie i chcieli przejąć władzę nad cieśniną Ormuz. Plan ten jednak się nie powiódł i teren północy przez lata pozostawał w rękach pustynnych plemion. Otwarcie na świat przyszło w latach 70 XX wieku, kiedy zaczęły powstawać szkoły i szpitale oraz wybudowano drogę łączącą Ras al-Chajmę z Chasabem.

Najważniejszym miastem jest Chasab położony na samym końcu Półwyspu Musandam, zwany także „Norwegią Arabii” z powodu niezwykle urozmaiconej linii brzegowej i unikalnych widoków kojarzących się z fiordami. Miasto zachowało tradycyjny charakter i przypomina duża osadę rybacką, gdyż mieszkańcy w głównej mierze utrzymują się z dalekomorskich połowów ryb. Dla turystów Chasab jest przede wszystkim miejscem, z którego wyruszają na wycieczki w góry i rejsy tradycyjnymi łodziami wzdłuż wybrzeża, niemniej warto zobaczyć fort górujący nad okolicą. Twierdza otoczona jest grubym murem zwieńczonym blankami i wyróżnia się potężną basztą. Budowla została wzniesiona przez Portugalczyków w XVI wieku i przetrwała do dziś w nienaruszonym kształcie. W środku znajduje się niewielkie, ale ciekawe muzeum przybliżające kulturę regionu. Na zwiedzających czekają między innymi przedmioty codziennego użytku, przykłady sztuki sakralnej oraz pamiątki geologiczne. Przy okazji można zwiedzić pozostałe pomieszczenia fortu takie jak pokój zaślubin i spotkań czy szkoła koraniczna.

Kuchnia

Ze względu na duży odsetek obcokrajowców kuchnia Omanu jest bardzo zróżnicowana. Popularne są rozmaite kebaby z kurczaka lub baraniny, podobne do kebabów shawarmy i potrawy biryani, czyli przyprawiony ryż z kurczakiem, baraniną lub owocami morza. W wielu restauracjach standardowym dodatkiem jest mezze – ciepłe i zimne arabskie przekąski takie jak humus z ciecierzycy i sezamu z dodatkiem cytryny, oliwy i czosnku. Podstawą omańskiej kuchni jest ryż i mięso, dlatego najczęściej pojawia się kurczak i wołowina, ponieważ muzułmanie wieprzowiny nie spożywają.

Tikka – marynowane mięso z przyprawami i sosem
Baba Ghanoush – pasta z pieczonego bakłażana z dodatkiem czosnku i cytryny
Shuwa – mięso z barana lub kozy zawinięte w liście bananowca
Arsia – danie z jagnięciny i ryżu
Maqbous – pikantna potrawa z mięsem, ryżem i szafranem
Muqalab – danie z podrobów z kardamonem, imbirem, pieprzem, goździkami i cynamonem

W wielu potrawach można zanurzać cienki chleb khobz, a do najsmaczniejszych przystawek należy surówka z posiekanej pietruszki, cebuli, pomidorów i kaszy pszenicznej (tabbouleh) oraz surówka z warzyw z opiekanymi kawałkami chleba (fattoush). W menu pojawiają się również ryby i owoce morza, a do najchętniej wykorzystywanych przypraw należą szafran, kurkuma, kardamon, cynamon i imbir. Świeże daktyle można kupić praktycznie wszędzie.

Po pikantnych posiłkach pija się w Omanie słodką herbatę z mlekiem – karak, niemniej symbolem omańskiej gościnności jest mocna i ostra kawa z dodatkiem kardamonu – kahwa, serwowana z daktylami. Popularnym napojem jest także słonawa maślanka o nazwie laban.

Obyczaje

Oman jest tradycyjnym państwem z uporządkowanym stylem życia, niemniej otwartym na różnorodność kulturową ze względu na historyczne położenie na pograniczu handlowych szlaków. Przez lata przewijały się tam różne narodowości, czego efekt widoczny jest dziś na ulicach największych miast. Oman uchodzi za konserwatywny kraj islamski z prawem opartym na szariacie, dlatego należy być świadomym różnic kulturowych. Warto zwrócić uwagę na terminy ramadanu i innych świąt, które są w Omanie ruchome. Podczas świąt należy pamiętać, że większość sklepów jest zamknięta i obowiązuje zakaz publicznego picia i jedzenia.

Od przybyszów wymaga się jednak dostosowania do panujących zasad zachowaniem i strojem. Dlatego szczególnie na prowincji należy zrezygnować z noszenia krótkiej spódnicy i koszulek na ramiączkach. Warto pamiętać, że starsze pokolenia są wrażliwe na punkcie swojej narodowości, więc z grzeczności lepiej nie wdawać się żywiołowo w dyskusje na temat polityki czy religii. Niezbyt dobrze może być odebrane trzymanie się za ręce na ulicy, lekceważące spojrzenia czy głośne komentarze, dlatego warto podejść z umiarem do swojego zachowania, aby nie zostać źle odebranym. Mężczyźni ubierają się w długie białe koszule z długim rękawem i na głowie noszą charakterystyczne czapki. Kobiety natomiast noszą czarne stroje zasłaniające całe ciało.

Omańczycy są jednak bardzo życzliwi i chętnie pomogą zagubionemu turyście. Z racji tego, że jest to kraj arabski warto zapamiętać zwroty „as-salam alejkum” („pokój z tobą”) oraz odpowiedź „alejkum as-salam”. Popularne jest wspólne picie kawy w kręgu na podłodze lub specjalnie wyłożonej macie. W tradycyjnych domach jada się zazwyczaj rękoma.

W kalendarium świąt nie brakuje różnych festiwali i wydarzeń kulturalnych, a także licznych świąt muzułmańskich. Językiem urzędowym sułtanatu jest arabski, niemniej spora część społeczeństwa posługuje się angielskim. W miejscach nastawionych na turystykę nie ma problemu z porozumiewaniem się. W większości miast możliwe jest wejście do meczetów, także dla kobiet, wymagany jest jedynie odpowiedni ubiór. Na przywitanie gestem szacunku jest położenie ręki na piersi i lekki skłon. Lewą rękę uznaje się za „nieczystą”, dlatego należy unikać picia, brania i podawania właśnie tą ręką.

Aktywny wypoczynek

W regionie Musandam popularne są wycieczki tradycyjnymi statkami omańskimi oraz uprawianie snorkelingu. Przy odrobinie szczęścia istnieje także możliwość obserwowania delfinów. Agencje turystyczne organizują również pełne przygód podróże samochodami terenowymi w góry Hajar. Podczas górskiego safari można dotrzeć na najwyższy szczyt półwyspu Jebel Harim, odkryć tradycyjne osady Beduinów i odwiedzić liczne punkty widokowe.

Wycieczki Fakultatywne

Fiordy Musandamu – najlepszym sposobem na zobaczenie przepięknych formacji wyłaniających się z wody na wysokość dwóch tysięcy metrów jest rejs tradycyjną łodzią „dhow”. Takie wycieczki są największą atrakcja turystyczną Musandamu, dla której w regionie pojawia się najwięcej podróżników. Najwięcej firm organizujących rejsy znajduje się w Chasab. W cenę wliczony jest przeważnie posiłek składający się z owoców, napojów oraz tradycyjny bufet. Podczas wybranych rejsów można nurkować z rurką i tym samym podziwiać barwne rafy koralowe. Niektóre firmy łączą wycieczki łodziami z ofertą górskich wędrówek.

Zatoka Szam – chętnie odwiedzane przez turystów miejsce, którego atutem jest wspaniała linia brzegowa i skały tworzące ciekawe formacje. Wycieczkowe łodzie dobijają do wysepki Telegraph Island, na której przed laty Brytyjczycy umieścili stację telegraficzną utrzymującą łączność z różnymi zakątkami świata. Obecnie niewielki skrawek lądu jest doskonałym miejscem obserwacyjnym nie tylko okolicznych gór, ale także delfinów pojawiających się w wodach zatoki.

Bucha – nadmorskie miasteczko położone nad turkusową wodą może pochwalić się niesamowitymi widokami na okoliczne góry oraz szeroką piaszczystą plażą. Główną atrakcją jest fort wznoszący się przy głównej drodze.

Kumzar – niewielka osada na odległym krańcu Musandam wciśnięta jest w okoliczne skały, tworząc tym samym dosyć niecodzienny widok. Rybacką wioskę zamieszkują rdzenni mieszkańcy posługujący się oryginalnym językiem „kumzari”. Funkcjonuje tam szkoła i meczety, niemniej miejsce wygląda na odcięte od świata, gdzie jedynym środkiem transportu są łodzie rybackie.

Tawi – mała wioska, której atrakcją są kilkusetletnie rysunki naskalne przedstawiające jeźdźców na koniach, łodzie i wielbłądy.

Jebel al Harim
– najwyższa góra w regionie wznosi się na wysokość 2087 m n.p.m. i gwarantuje wspaniałe widoki. Przez mieszkańców Omanu nazywana jest „Górą kobiet”. Wyprawa samochodem terenowym dostarcza niezapomnianych wrażeń i jest idealną przygodą zwieńczającą wizytę w regionie Musandam.

Zatoka Nadżd – jeżeli ktoś dysponuje samochodem terenowym powinien odwiedzić przepiękną zatokę otuloną skałami, do której można dojechać bardzo krętą, ale za to widowiskową drogą. Dla miejscowych jest to popularne miejsce biwakowe szczególnie w weekendy.

Zjednoczone Emiraty Arabskie:


Ras Al-Khaimah – Starsza część miasta rozciąga się wzdłuż wybrzeża i tam znajduje się ulubiony przez turystów deptak spacerowy Al Corniche. Druga część kurortu pełni funkcję handlową i administracyjną z instytucjami rządowymi oraz centrami biznesowymi. Najważniejszym zabytkiem jest masywna twierdza, którą wniesiono w XIX wieku, by bronić granice miasta przed ewentualnymi najeźdźcami. Obecnie mieści się tam Muzeum Narodowe, a budynek uważany jest za jeden z najciekawszych zabytków w regionie Zatoki Perskiej. W interesujących pod względem architektury wnętrzach podziwiać można cenne odkrycia archeologiczne z regionu Szimal i Dhayah. Nietypową jak na Emiraty Arabskie atrakcją są gorące źródła Khatt wokół których powstało kilka uzdrowisk leczących nadwątlone zdrowie globtroterów z całego świata. Z racji tego, że Ras Al Khaimah walczy o miano regionu turystycznego, nieustannie stawia na rozbudowę bazy noclegowej. Kilka luksusowych resortów dysponuje setkami pokoi, restauracjami, krytymi i odkrytymi basenami, centrami SPA, wieloma udogodnieniami dla dzieci oraz oferuje dostęp do szerokiego wachlarza sportów wodnych. Wypoczywać tam można w przyhotelowych ogrodach z bujną roślinnością i popijać drinka w swim-up barze. Ponadto kurort Ras Al Khaimah przygotował dla turystów szerokie, piaszczyste i zadbane plaże dostępne przy najpopularniejszych kompleksach hotelowych.

Twierdza Dhayah
– niewielka twierdza zbudowana z cegły mułowej i kamieni, położona nad ogrodami palmowymi wśród gór północnych Emiratów, była przed laty bastionem nie do zdobycia i odegrała ważną rolę podczas kampanii brytyjskiej z początku XIX w. Z malowniczego wzniesienia można podziwiać surowe góry Hajar oraz bezkresny błękit Zatoki Perskiej.

Shimal – wielu turystów podróżujących po północnej części Emiratów Arabskich zajeżdża do niewielkiej wioski, by zobaczyć pochodzące z XIII-XVI wieku ruiny Pałacu Królowej Saby. Historia budowli odnosi się raczej do lokalnych opowiastek niż do prawdziwej legendy  królowej Saby wspominanej w Biblii i Koranie, niemniej warto zobaczyć otoczoną resztkami muru prostokątną budowlę z pozostałościami wież w dwóch rogach. Jest jednym z niewielu zabytków zachowanych na terenie kraju w tak dobrym stanie.

Wadi Ham – jednym z ciekawszych zabytków w Emiratach jest fort Bithna, który przed wiekami ochraniał ważny szlak handlowy przebiegający przez okolicę. Wzniesiona z kamienia masywna budowla z dwoma wieżami przetrwała do czasów dzisiejszych w dobrym stanie i jest wdzięcznym tematem fotograficznym.

Badiyah – w niewielkiej wiosce koło Khor Fakkan znajduje się najstarszy meczet w Emiratach Arabskich, więc wypadałoby chociaż na chwilę zajrzeć w to ciekawe miejsce. Świątynia pochodzi prawdopodobnie z XV w. i według lokalnej legendy została wzniesiona przez rybaka, który dorobił się fortuny na sprzedaży ogromnej perły. Meczet składający się z czterech kopuł zajmujących całą powierzchnię dachu dostępny jest dla turystów tylko z zewnątrz. Przy okazji można wdrapać się na okoliczne wzgórze, by z wieży strażniczej spojrzeć na góry Hajar i wielki błękit Zatoki Omańskiej.

Hatta – w Emiratach Arabskich odległości nie są aż tak wielkie, więc jeżeli ktoś ma ochotę wynająć samochód i odwiedzić ciekawe miejsca powinien wybrać się do niewielkiej osady położonej przy granicy z Omanem. Turyści mogą tam zwiedzić interesujące muzeum w postaci Osady Dziedzictwa, w którym odtworzono tradycyjną, górską wioskę z meczetem i fortem. Przy okazji warto zajrzeć nad niezwykle malownicze oczka wodne Hatta Dam położone w sąsiedztwie górskiego pejzażu, a także rozglądnąć się za kilkoma wieżami strażniczymi, rozrzuconymi po okolicznych wzgórzach.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Omanu?
Najlepszą pora na odwiedzenie Omanu jest okres pomiędzy listopadem a marcem, kiedy temperatury wahają się między 25 a 30 st. W samym Maskacie najlepiej pojawić się na przełomie stycznia i lutego, kiedy trwa Maskat Festiwal przybliżający kulturę kraju. W okresie letnim między czerwcem i sierpniem temperatury osiągają 40 st. i wzrasta wilgotność powietrza.

Jaka waluta obowiązuje w Omanie?

Jednostką walutową w Omanie jest rial omański (OMR), 1 rial = 1000 baisa.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Omanie?

Omańskie bazary oferują turystom srebrną i złotą biżuterię, tradycyjne omańskie przedmioty codziennego użytku, wyroby włókiennicze, wyroby garncarskie z Bahli, omańskie stroje „handżary”, arabskie przyprawy, kadzidła i kadzielniczki czy kaszmirowe szale z Indii. Warto rozejrzeć się za srebrną biżuterią, naszyjnikami, bransoletami i masywnymi pierścieniami. Ciekawą pamiątką może być nakrycie głowy „kumma”. Nie brakuje też całej palety perfum, kubków, magnesów i innych gadżetów z napisem Oman.

Najlepszym miejscem na zrobienie zakupów jest tradycyjny targ Mutrahu w Maskacie. Bazar jest jednym z najstarszych w kraju i poprzecinany jest labiryntem uliczek wypełnionych sklepikami. Pamiątki można także kupić w Bait Al Bagh (Dom Ogrodów).

Jaki czas obowiązuje w Omanie?
Do czasu polskiego dodajemy 3 godziny w zimie i 2 godziny w lecie.

Jak poruszać się po Omanie?
Oman jest rozległym krajem, dlatego powszechne są połączenia lotnicze, głównie pomiędzy Maskatem a Salalah oraz Khasab. Najwygodniejszym sposobem jest podróżowanie wynajętym samochodem – istnieje wiele międzynarodowych sieci wynajmu aut oraz lokalnych wypożyczalni. Połączenie autobusowe istnieją pomiędzy większymi miastami i miasteczkami. Dojechać można między innymi do Salalah, Sur, Barki, Duqm czy na wyspę Masirah.

Jakie plaże są w Omanie?
Maskat może pochwalić się długimi plażami zachęcającymi do kąpieli i romantycznych spacerów. Idealne dla amatorów kąpieli są mniejsze plaże zlokalizowane na południu miasta. Najpopularniejszy jest odcinek wybrzeża w dzielnicy Shatti Al Qurm – miejsce spotkań mieszkańców. Wiele ustronnych plaż ukrytych jest pomiędzy skałami po wschodniej stronie stolicy. Drobnego piasku warto poszukać na przepięknych plażach Kantab i Bandar Dżissah.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Omanie?
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów, a bez opłat celnych można wwieźć i wywieźć 2 butelki alkoholu (maksymalnie 2 l) lub 24 puszek piwa, 400 papierosów, 100 ml perfum, 10 płyt DVD.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Omanie?
Służba zdrowia charakteryzuje się wysokim standardem i opiera na lecznictwie prywatnym, dlatego należy pamiętać, że ubezpieczenie i usługi medyczne są w Omanie kosztowne, a opłaty za wszystkie zastosowane leki i usługi naliczane oddzielnie. Koniecznie trzeba wykupić w Polsce stosowne, międzynarodowe ubezpieczenie podróżne i zdrowotne lub wykupić takie ubezpieczenie w Omanie, spełniające określone warunki. Powinno ono obejmować wszystkie formy aktywności, zgodnie z celem pobytu, aby w przypadku choroby odzyskać koszty poniesione za leczenie. Warto sprawdzić czy ubezpieczenia takie wykupuje się automatycznie, przy zakupie wycieczki. Dodatkowo można zaopatrzyć się w polską polisę ubezpieczeniową i należy pamiętać o zbieraniu rachunków za wizytę, by po powrocie do kraju ubiegać się o zwrot kosztów.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie zawsze jest zdatna do picia. Koniecznie trzeba pić dużą ilość wody, gdyż niska wilgotność powietrza może szybko odwodnić organizm.

Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej w niektórych krajach istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ważne informacje MSZ

Do podróżowania po Omanie wymagana jest wiza turystyczna, którą można otrzymać na przejściach granicznych lądowych i lotniczych. Najbliższa ambasada Omanu znajduje się w Berlinie. Wizy jednokrotne uprawniają do maksymalnie miesięcznego pobytu, licząc od daty wjazdu. Mogą być ważne 10 lub 30 dni. Paszport powinien być ważny przez co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty uzyskania wizy. Procedura meldunkowa nie obowiązuje cudzoziemców podróżujących w celach turystycznych i odwiedzających bliskich krewnych.

Najbliższa placówka dyplomatyczna:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Arabii Saudyjskiej
Arabia Saudyjska, Rijad, Abdullah Bin Dzafar Street, Al-Warood Area, Rijad 11693, P.O. Box 94016
Tel.: +966 11 4549274 Tel.: +966 11 4508889 Tel. dyżurny: +966 548807718 Faks: +966 11 4549210
rijad.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.rijad.msz.gov.pl

Sur

Wahiba Sands

Zatoka Masirah

Zatoka Omańska

Oman: Dhofar , Góry Hajar , Maskat , Musandam , Sur , Wahiba Sands , Zatoka Masirah , Zatoka Omańska

Wybierz region Dhofar , Góry Hajar , Maskat , Musandam , Sur , Wahiba Sands , Zatoka Masirah , Zatoka Omańska